The Netherlands / Нідерланди. Перші враження

Привіт!

Врешті дійшли руки до написання тексту про країну, у якій зараз живу. Отож, поїхали!

Переїзд

Щож, я отримав контракт від нідерландської компанії і поїхав 🙂 Особливих труднощів не було, все як завжди при переїзді: не всі пункти закриваються вчасно, і, зрештою, переїхавши розумієш, що ну їх нафіг не всі пункти були критичні.

З візою проблем не було, дуже культурне та організоване посольство. Перед будівлею черга у 0 людей. Нуль, Карл! Згадайте мої слова, коли наступний раз стоятимете перед офісом VFS :trollface:

Компанія допомогла з візами для мене та для дружини. З візами на роботу непросто, для цього потрібне запрошення/контракт від майбутнього роботодавця. Список таких роботодавців для Нідерландів обмежений (в основному — великі компанії). Кому треба список — пишіть в приват, або в коменти, сходу і не знайду ту сторінку.

Зрештою, я у Ейндховені.

Погода

У порівнянні з Західною Україною, погода гірша. Тут вітряно, більше дощів і взагальному трохи холодніше. Я рідше одягаю шорти, звик до світерів. Однак, тут дуже чисто, так що, змонкути — не біда. Наприклад, поїздка ровером 5км містом у дощ не заставляє прати штани.

Скептик: Херня це все, я чув/бачив, що у Амстердамі брудно, як у [придумайте-щось-образливе].
/me: Звісно, що брудно. У туристичній частині. То у будь-якому місті так, особливо, якщо там підвищена концентрація відпочиваючої молоді. Відійдіть від вулиці кабаків 500м — і насолоджуйтеся життям!

Щодо чистоти: на кінець третього місяця я побачив необхідність помити автомобіль. Поки не наловив багів, проїхавшись 200км у жару по шосе — автівка була чиста.

Гроші

€вро, що тут скажеш 😉 Кеш не в фаворі зовсім. Всі користуються місцевими картками (тривіальна назва — pin-card, якщо прискіпливо — картка на базі Maestro). Таки всі, до 75% точок оплати не приймають кеш взагалі. Коли я вперше приїхав з карткою Visa, мій гонор дуже швидко пропав: Visa/MasterCard у Нідерландах прирівнюються до кредитної картки (не зважаючи на те, що вона, по поняттях банку, може бути і дебітна) і приймається також дуже рідко. Наприклад, у супермаркетах вона не приймається.

Хитросідничість нідерландської пін-картки у тому, що нею не можна напряму розрахуватися в інтернеті (можна через сторонні сервіси, наприклад, iDEAL). Тому для подорожей чи для покупок через мережу бажано мати додаткову Visa. Благо, банки таку картку роблять легко.

Ааа, ще що згадав: стрічкова картка не приймається по факту ніде, крім деяких банкоматів. Security issues. Так що приїжджайте з чіпованою.

Зарплата та витрати

Заробітньої плати вистачає. Навіть після податків 🙂 Основні статті витрат (на місяць):

 • оренда квартири + комунальні послуги — всередньому €1000;
 • страхування (на одного): обов’язкове медичне (€100), добровільне від нещасних випадків та побутової херні (напр., в’їхати своїм ровером у когось) — до €10;
 • харчування — до €300 на двох;
 • автівка: до €50 за обов’язкове страхування цивільної відповідальності (ОСЦВ, “зелена картка”); €50+ — податки; ~€100 на бензин на 1000км _(при витраті 6л/100км)._
  Всередньому бензин коштує €1,65, солярка — €1,35, газ — €0,60).
  Ще до €50 бажано відкласти на стоянку: у центрі міст вона всюди платна і досить дорога (залишити у Амстердамі на Q-Park-у €20 за 3 години зовсім нескладно).
 • зв’язок — до €30 за один телефон;
 • 5 походів у середньої ціни ресторан, кафе, кіно, тощо — €200.

Якось так.
Сюди ще можна порахувати техніку (десь на 10-20% дорожче, ніж в Україні), шмот (від дуже дешевого до доволі дорогого, залежно від захцянок) та інші штуки за бажанням.
Ще раз кажу — грошей вистачає на досить комфортне життя.

Finance management

Банківський рахунок — то є чи не найважливіший ідентифікатор. Зв’язку “ти — твій рахунок” використовують усі офіційні установи за допомогою єдиної бази. Тому при влаштуванні на роботу я вказав номер рахунку (все просто — він такий же, як номер картки) — і автоматично відбувається нарахування заробітньої плати та відрахування більшості податків.
Потрібно заплатити за квартиру — я підписав документ, який дозволяє банку власника квартири знімати з мого рахунку оговорену суму певного числа щомісяця — і всі проблеми!
Аналогічно — крнтракт за спортзал, за телефон, тощо.
Такі розрахунки між банками відбуваються без комісії, так що витрати = сума(цін).

Розкажіть це *****му Привату з його внутрішніми рахунками та
— Ми перевели вам кошти з транзитного рахунку на тимчасовий, тому вони оброблятимуться до трьох робочих днів.
— Отримати довідкову інформацію можна, вказавши номер телефону та виробивши картку «Овердрафт-Кредит-Копілка-PLATINUM».

Готівка

Пригадуєте, я казав, що до 3/4 усіх точок оплати не приймають кеш? Тепер розкажу, де кеш потрібен. То є бари (навіть не кафе-ресторани, а, таки, бари), деякі відкриті стоянки у містах (приймають монети), coffee-shop-и (не всі, більшість приймають картки), ринки (ну, очікувано 😉 ).

Hiдерланди vs. Голандія

Holland — то є дві провінції (Південна та Північна Голандія) у Королівстві Нідерланди. Хоча назва “Голандія” є туристичною та впізнаваною як і у слов’янських мовах, так і у германських.

Нідерланди є королівством з блекдж усіма наслідками: кеп підказує, є король (до 2014-го була королева) і є класне свято King’s day. Політичним устроєм країни я не цікавився, тому, якщо маєте запитання – користуйтеся пошуковиком.

Мова

Dutch — щось між німецькою та англійською. М’якша від німецької, словотвір, на перший погляд, простіший. Флов цієї мови досить незвичний і навіть контекст вловити непросто.
Що рятує — всі розмовляють англійською. Я ще не зустрічав людини, з якою не можна було би порозумітися.
Колега розповідає, що він говорить зі своїми дітьми на англійській, а дружина — на нідерландській. Англійська вивчається у школі як обов’язкова дисципліна.

А як інакше — наприклад, у Ейндховені кожен третій — експат. Ви вдумайтеся — семеро з 20 не-місцеві!

У кімнаті, де я сиджу:

 • німець
 • дагестанець
 • британець (акцент детектед)
 • 2 українці
 • поляк
 • 2 румунів
 • португалець
 • дівчина з Індії
 • і десь до десяти місцевих.

У не ІТ-компаніях то виражено менше, але ненабагато.


На сьогодні все. Слідкуйте за блогом, серію статей про Нідерланди я продовжу.
Також тут є пару статей про JavaScript та деколи з’язляються фотки.

Пишіть у коментах, що хочете прочитати.

З вами був, є і буде Ромко.

Advertisements

4 thoughts on “The Netherlands / Нідерланди. Перші враження

 1. Была у друзей в Амстердаме в марте прошлого года. Очень красивый город. Очень много туристов. “Херня це все, я чув/бачив, що у Амстердамі брудно, як у [придумайте-щось-образливе].” – вы или не были в Амстердаме, или не видели грязных городов, или поговорка “свинья болото всегда найдет” про вас (скорей всего).

 2. Відносно маестро пін-карти то дійсно незручно. Не взнав би від тебе, не знав би.
  В Польщі картка пін типу (pay-pass) в більшості йде Visa і інтернет розрахунки дозволені. Правда я всіх карток не бачив, може і тут своя хитрість є.

  • Я в Польщі та в Німеччині також користувався Visa без проблем. Чув, що ситуація, описана мною в статті характерна тільки для Нідерландів.

   Матиму більше даних – напишу.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s